Zastrzeżony PESEL a założenie konta bankowego

Planujesz założyć konto bankowe przez internet? Sprawdź wcześniej, czy masz zastrzeżony PESEL. Jeśli tak, to zdalne otwarcie konta nie będzie możliwe. Na szczęście w szybki i prosty sposób można cofnąć zastrzeżenie.

Jak sprawdzić, czy PESEL jest zastrzeżony?

Jeśli zakładasz konto bankowe przez internet, warto sprawdzić wcześniej, czy masz zastrzeżony PESEL. Możesz to zrobić na przykład przez internet:

1). Zaloguj się do rządowego portalu gov.pl (zrobisz to wykorzystując profil zaufany, e-dowód, dane do logowania do bankowości elektronicznej lub podpis kwalifikowany)

2). Po zalogowaniu się, przejdź do zakładki Twoje dane -> Rejestr zastrzeżeń PESEL

Jeśli Twój PESEL jest zastrzeżony, wtedy zobaczysz taki oto widok:

PESEL jest zastrzeżony
Informacja o zastrzeżeniu PESEL

Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Będąc w serwisie gov.pl i zakładce Twoje dane -> Rejestr zastrzeżeń PESEL kliknij w przycisk „Cofnij zastrzeżenie” i wybierz jedną z opcji:

1). Cofnij bezterminowo. Oczywiście w każdej chwili będziesz mógł znów dokonać zastrzeżenia

2). Cofnij i ustaw ponowne zastrzeżenie. W takim przypadku wybierz datę i godzinę ponownego zastrzeżenia

Na czym polega usługa zastrzeżenia numeru PESEL?

Od 1 czerwca 2024 r. banki i inne instytucje finansowe mają ustawowy obowiązek weryfikacji, czy PESEL klienta, z którym właśnie zawierają umowę, jest zastrzeżony.

Wprowadzona przez rząd usługa ma chronić kradzieżą tożsamości i oszustwami takimi jak zaciąganie kredytów, czy otwieranie kont bankowych bez wiedzy zainteresowanych.

Jak zastrzec PESEL?

Jeśli masz 18 lat, możesz zastrzec numer PESEL na rządowej stronie gov.pl, aplikacji mObywatel lub w dowolnym urzędzie gminy. Usługa jest bezpłatna i realizowana od razu


Sprawdź też:

Konto bankowe przez internet od zaraz – gdzie założyć?

Oceń ten artykuł
[Głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Dodaj komentarz